Masaža Tijela | Može li aromaterapija pomoći kod problema sa kosom i vlasištem? Evo kako…
17412
post-template-default,single,single-post,postid-17412,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.9,vc_responsive
 

Može li aromaterapija pomoći kod problema sa kosom i vlasištem? Evo kako…

Može li aromaterapija pomoći kod problema sa kosom i vlasištem? Evo kako…

Naša kosa jednako kao i koža treba njegu. Ne samo kada je oštećena, suha, masna, nego i kada je zdrava. Ne samo kada je nema, nego i kada je tu.
Obično stanje kože vlasišta uvjetuje i kakvu ćemo imati kosu. Zato kada koristimo neki pripravak onda on jednako djeluje i na kožu vlasišta i na kosu.

Aromaterapija je holistička metoda koja se bavi uzrocima nastanka nekog stanja i povezanošću uzroka sa različitim pojavnostima. Zbog toga je prije izrade bilo kakvog pripravka potrebno ustanoviti nekoliko stvari: način prehrane, hormonsku sliku, postoji li poremećaj u radu žlijezda lojnica, kako osoba reagira na stres kojem je izložena, postoje li genetske predispozicije, neka gljivična oboljenja vlasišta, izloženost kemikalijama, posao koji osoba obavlja, stupanj tjelesne aktivnosti i tako dalje.

Jedna od mojih prvih klijentica je imala jako tanku, slabu i rijetku kosu. Frizura joj je vrlo kratko stajala, ali iako je često išla frizeru, vrlo je rijetko bila zadovoljna. Govorila je da joj kosa ispada i da uskoro ni ovo malo kose više neće imati.
„Blago tebi, ti imaš grivu“ – dobacila bi mi ponekad … dok joj ja jednog dana nisam predložila aromaterapiju kao alat s kojim bi mogla popraviti stanje. Napravila sam za tu klijenticu pakung i šampon. Pakung je zapravo uljni pripravak koji sam napravila od macerata nevena koji sama radim, sa nekoliko eteričnih ulja koja potiču rast kose. Šampon sam napravila od gotove šamponske baze sa istim eteričnim uljima kao u uljnom pripravku. Bilo je to prije više od 10 godina, a kod nas je na tržištu bilo relativno malo sastojaka za šampone kakve aromaterapeuti danas izrađuju.

Tako sam ja mojoj klijentici dala uputu kako koristiti pripravke.
Nakon nekoliko mjeseci, njezina kosa je postala bujnija i sjajnija i to su primjetili i njezine kolege na poslu ali i frizerka. Ona sama mi je kasnije rekla: “ma nisam ti to ja redovito stavljala, ali stvarno mi se kosa popravila”.

Koja bazna i eterična ulja koristiti za koje tipove kose?
Za većinu stanja i vrsta kose, od baznih ulja dobro je maslinovo ulje, ulje jojobe, sjemenki sunockreta, ricinusovo ulje.

Za masnu kosu odlično je eterično ulje muškatne kadulje, bergamota, cedra, čajevca, čempresa, lavande, pačulija, ružmarina.

Ako imate suhu kosu koristit će vam eterično ulje ylang ylanga, ruže, sandala, kamilice (rimske).
Za normalnu kosu, rimska kamilica, lavanda, geranij, mandarina, petigrein.

Za poticanje rasta kose odlične rezultate možete postići sa eteričnim uljem ružmarina, muškatne kadulje, cedra (dobre su sve vrste), ylang ylanga, lavande, lavandina.

Imajte na umu da su učinci prirodnih pripravaka sporiji nego kemijskih ili medicinskih (ono što kupite u dućanu na polici ili u ljekarni). Zato budite uporni, jer kako bi se stanje popravilo, odnosno promijenilo, potrebno je minimalno 3 mjeseca korištenja pripravaka.

Za savjetovanje o tome koja eterična ulja u kojoj koncentraciji i koliko dugo možete koristiti, javite nam se!

blogpost by DarinkaBertović
Foto by DollarPhotoClub