21 Sep Nosivo biljno ulje mjeseca rujna – avokado
Rujan je već poodmakao i jesen je na pragu. Valja se pripremiti za zimu. Prvo što aromaterapeutu u meni padne na pamet je koža. Naš najveći organ, čuva nas od izvanjskih utjecaja. Kada počne hladnije vrijeme, sezona grijanja, nagle promjene iz toplog u hladno, tijelo potpuno pokriveno, počnu i teži uvjeti za našu kožu.
Prije nego krenem na nosivo biljno ulje mjeseca rujna, prvo da objasnim zašto ovakav naslov. Pa, mi obično u govoru koristimo izraz bazno ulje. Ponekad biljno. Ipak, kada je u pitanju aromaterapija boje je reći nosivo ulje iz dva razloga. Prvo, ono nam služi kao medij kod korištenja eteričnih ulja (ovdje se misli na vanjsku primjenu), a drugo, ta biljna nosiva ulja se dijele u tri grupe i to: bazna, specijalna ulja i macerati.
Tako su bazna ulja ona koja imaju blijedu boju i najčešće se koriste u masaži jer su jeftinija i lakše se umasiravaju (imaju manji viskozitet). Bazno ulje je recimo bademovo, sezamovo, suncokretovo, koštice marelice. Specijalna ulja su ona koja imaju jače boje, jako su gusta i skupa, pa se u masažama koriste sa baznim uljima i u manjim koncentracijama. Ona isto tako imaju vrlo intenzivne mirise. Specijalna ulja su recimo avokado ili pšenične klice. Macerati se dobivaju tako da se u bazno ulje na 40 dana potopi neki biljni materijal kako bi se poboljšalo ili izmijenilo terapeutsko djelovanje ulja. Najčešći macerati su kantarion i neven.
Što se tiče nosivih biljnih ulja, njihova terapeutska djelovanja kod masaže ostaju uglavnom na koži jer imaju velike molekule koje ne mogu proći kroz kožu. Ukoliko se nosiva biljna ulja uzimaju oralno, onda govorimo o terapeutskom djelovanju na neki od tjelesnih sustava.
Moj izbor nosivog biljnog ulja mjeseca rujna je ulje avokada.
Hladno tiješteno ulje je smaragdno zelene boje i vrlo intenzivnog mirisa. Dobiva se prešanjem suhog mesa voćki koje nisu dovoljno dobre za prodaju. Zato je ulje dobiveno iz takvih voćki malo mutno, čak može imati i talog. Ali, neka vas to ne obeshrabri jer je to znak da je dobiveno iz voćke i da nije rafinirano ili patvoreno. Ulje avokada u sebi sadrži zasićene i monozasićene masne kiseline, A, B i D vitamine, a bogato je i lecitinom. Unatoč tome što je vrlo gusto, ipak prodire u gornje slojeve kože. Odlično je kod suhe kože i bora, ozdravljuje kožu i ponekad se dodaje u sredstva za pripremu kože za sunce.
Evo vam nekoliko razloga zašto biste svoju kožu tijekom jeseni, a počevši već sad trebali mazati uljem avokada.
Napravite mješavinu sa nekim baznim uljem i dodajte maksimalno 25% ulja avokada. Nanosite na vlažnu kožu nakon pilinga jednom tjedno,
Za recepte sa eteričnim uljima kako biste tretirali posebna stanja kože, javite se iskusnom aromaterapeutu.
blogpost by Darinka Bertović
Foto by Igor Strmečki