Masaža Tijela | Išijas i terapija masažom
17469
post-template-default,single,single-post,postid-17469,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.9,vc_responsive
 

Išijas i terapija masažom

Išijas i terapija masažom

Puno mojih klijenata dolazi kod mene na terapiju sa različitim stupnjevima ishijasa. Nekima je pekuća bol ostaje lokalno u donjem dijelu leđa, kod nekoga je cijelo područje kuka, nekome se bol “spusti” do koljena, nekima do stopala.

Kako bismo razumjeli zašto, važno je prvo vidjeti neke informacije o živcu koji se zove išijatikus. To je takozvani živac kuka koji je najduži i najdeblji živac u ljudskom tijelu. Polazi od donjeg dijela leđa, prolazi kroz gluteus (mišić guze) i proteže se duž noge sve do stopala.
Točnije izlazi iz križnog spleta koji se nalazi kod križne kosti (trtice) i inervira motorički i senzorno gotovo cijelu nogu. Pokreće mišiće stražnje strane natkoljenice, a u zakoljenoj jami se grana u dva ogranka – prednji i stražnji i pokreće sve mišiće potkoljenice i stopala.
Osjetilno pokriva područje donjeg dijela leđa i gluteusa, stražnje i unutarnje strane natkoljenice, te prednje, stražnje, vanjske i unutarnje strane natkoljenice.
Onda nije čudno što nas može boljeti i stopalo kada je u pitanju neki od mogućih problema sa ovim živcem!

Probleme sa ovim živcem može uzrokovati nekoliko stvari: Diskus hernija, upala živca, zgrčen mišić kroz koji prolazi ovaj živac, učestalo i dugotrajno sjedenje zbog čega slabe mišići koji podupiru kralježnicu, drže nas uspravnima i osiguravaju pravilno i optimalno korištenje koštano mišićnog sustava čovjeka.

Tradicionalna medicina je preporučivala strogo mirovanje na ravnoj i tvrdoj podlozi, te injekcije koje su kombinacija vitamina i kortikosteroida, lijekove protiv bolova.

Ovdje je važno napomenuti da većina bolova u leđima, križobolja, išijasa, prođe nakon nekoliko dana. Za to vrijeme je potrebno suzdržati se od podizanja teškog tereta, naglih pokreta.
Ipak, problemi će se vratiti ukoliko se ne ustanovi uzrok bolovima.

Najbolje si možemo sami pomoći. Za održavanje pravilne posture koja omogućuje ne samo pravilno hodanje i raspodjelu težine i pokreta na cijeli mišićno koštani sustav, nego i doprinosi očuvanju pojedinačnih funkcija cijelog lokomotornog sustava, važni su snažni mišići.
Najvažnije je ojačavanje mišića trbuha i leđa. Vježbe je potrebno raditi svakodnevno. I cijeli život, neće biti dovoljno tri tjedna ili pola godine pa stati.

Temeljem svega navedenog, masaža vam može pomoći u nekim situacijama, recimo kada je pogrčen mišić. Tada je poboljšanje cirkulacije odnosno prokrvljenosti područja često sve što je potrebno kako bi se rečeni mišić opustio i kako bi nestali simptomi išijasa.
Znači, potražite svog terapeuta masažom, ali pobrinite se i sami za svoje zdravlje.

I na masažu dođite zbog poboljšanja općeg stanja! Bit će vam drago!

blogpost by DarinkaBertović

foto by dollarphotoclub