13 Feb Eterična ulja u bojama
Eterična ulja se sastoje od mnogih sastojaka. Ti kemijski sastojci variraju u postotku zastupljenosti, u nekim uljima ih ima više u nekim manje, u nekim uopće nema nekog sastojka.
Ti sastojci također određuju terapeutsko djelovanje svakog ulja pojedinačno. Isto tako, svaki taj sastojak pojedinačno ima svoje vlastito terapeutsko djelovanje.
I u tome i jest snaga eteričnih ulja i aromaterapije, sinergijsko djelovanje direktno iz prirode, može li biti bolje?!
Od sastojaka, ovdje ću vam nabrojiti jedanaest (11) kemijskih sastojaka/familija. Vi koji me duže pratite i čitate sve moje blogove, sjetiti ćete se da sam neke od tih kemijskih sastojaka spominjala ranije u svojim blogovima.
To su: esteri, alkoholi, fenoli i fenolni eteri, alifatski aldehidi, ketoni, sekquiterpeni, laktoni i kumarini, oksidi, kiseline, aromatski aldehidi i monoterpeni i ostatak (ovdje spadaju svi ostali sastojci koji se mogu pronaći u eteričnim uljima, ali su u vrlo malim postocima i ne spadaju u neku od prethodno nabrojenih grupa kemijskih sastojaka).
Sve njih možemo svrstati u tri grupe boja:
- Plave – esteri, alifatski aldehidi, ketoni
- Zelene – sesquiterpeni, laktoni i kumarini, ostatak i
- Žute–crvene – oksidi, kiseline, aromatski aldehidi, monoterpeni, alkoholi i fenoli i fenolni eteri.
Sastojci koje svrstavamo u plave boje općenito imaju svojstvo da smiruju, otpuštaju napetost i stres, umiruju. Kažemo i da hlade.
Sastojci koje svrstavamo u zelene boje imaju svojstvo da balansiraju odnosno reguliraju tjelesne sustave.
Sastojci koje svrstavamo u žute i crvene boje imaju svojstvo da stimuliraju, odnosno oživljavaju i okidaju. Za njih kažemo i da griju.
Zahvaljujući entuzijazmu, trudu i velikom znanju Rosemary Caddy kliničke aromaterapeutkinje, istraživačice, , koja je stekla BSc zvanje iz znanosti na Univerzitetu u Londonu, te predavala na Univerzitetu u Nottinghamu i autorica je mnogih knjiga i udžbenika iz različitih područja, mi danas imamo čak 90 eteričnih ulja koja su predstavljena kroz boje.
Gledajući ih “u bojama” i njezini studenti, a i mi danas imamo priliku vidjeti ih i razumjeti njihovo teraputsko djelovanje na drugačiji ali i puno snažniji način.
Osim što temeljem boje sastojka, odnosno grupe boja koja prevladava u nekom ulju prepoznajemo njegovo terapeutsko djelovanje, ja sam se poslužila i jednim trikom. Ovo svojstvo nekih ulja da nas hlade ili da nas griju koristim kroz sezone u masaži. Po ljeti koristim ulja koja hlade, a po zimi ona koja griju.
Zanimljivo zar ne? Isto tako ovu njihovu osobinu koristim često kod izrade prirodnih pripravaka.
Javite se ako trebate neki pripravak za klasičnu njegu kože lica i tijela, te kose i vlasišta, ali i ako vam je potreban pripravak za neko specifično stanje ili dijagnozu.
Osim pripravaka, za specifična stanja i dijagnoze preporučujem svakako i aromaterapijski proces. Više o tome možete pronaći na web stranici.
Vaša Masaža tijela Zagreb
blogpost by Darinka
Foto by monicore