Masaža Tijela | MASTERCLASS: Miješanje eteričnih ulja (tekst)
17852
post-template-default,single,single-post,postid-17852,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.9,vc_responsive
 

MASTERCLASS: Miješanje eteričnih ulja (tekst)

MASTERCLASS: Miješanje eteričnih ulja (tekst)

Kada govorimo o miješanju eteričnih ulja bilo u izradi nekog prirodnog pripravka, bilo u aromaterapijskom procesu, ono što prvo pada na pamet je: KEMIJA ETERIČNIH ULJA.

Uistinu, kemija eteričnih ulja određuje terapijsko djelovanje pripravka i proces, jer eterična ulja jesu kemijske supstance, koje sadrže kemijske sastojke, a i okoliš i naše tijelo sadrži sastojke tako da se kemijske reakcije odvijaju neprekidno.

Dva segmenta miješanja eteričnih ulja su obrađena u ovom Masterclassu:

  1. Koji kemijski sastojci iz eteričnih ulja su važni, najčešće se pojavljuju i kako oni “razgovaraju” sa našim tjelesnim sustavima i
  2. Koji sve faktori utječu na miris prirodnog pripravka odnosno mješavine eteričnih ulja za aromaterapijski proces.

Prvo:

U eteričnim uljima se pojavljuje minimalno 10 različitih sastojaka u različitim postocima. Sastojak koji se pojavljuje u najvišem postotku ulja, to ulje definira.

Sedam najčešćih sastojaka eteričnih ulja su: terpeni (ulja koja nemaju terpene – NE KORISTE se u aromaterapiji), fenoli, ketoni, alkoholi, esteri, aldehidi, oksidi.

Terpeni iz eteričnih ulja daju im ugodan miris i odličan su kemijski sastojak koji ima brzo djelovanje. Također, terpeni ublažavaju djelovanje ketona.

Terpenska ulja su naprimjer: bergamot, bor, čempres, đumbir, jela, grejp, limun, papar, sandal, tamjan.

Fenoli imaju brzo djelovanje i odlično komuniciraju sa našim nervnim sustavom.

Fenolna ulja su naprimjer: komorač, timijan, origano, bosiljak, cimet, klinčić, muškatni oraščić.

Ketoni imaju dugotrajno djelovanje i super surađuju sa našim hormonalnim sustavom.

Ketonska ulja su naprimjer: cedar, geranij, izop, kadulja, melisa, metvica, ružmarin, vetiver, kopar, kim.

Fenole i ketone, odnosno ulja koja ih sadrže miješajte s uljima kojima je većinski sastojak neki terpen (monoterpen, seskviterpen, …).

Alkoholi brzo djeluju, imaju regenerirajuće djelovanje i dobro razgovaraju sa svim našim tjelesnim sustavima, posebno sa kožom.

Alkoholna ulja su naprimjer: bosiljak, čajevac, lovor, mirta, mrkva sjeme, ruža, ruža drvo.

Esteri su sastojci koji eteričnom ulju daju krasan cvjetni miris koji “gađa” našu srčanu čakru odnosno emotivni sustav. Bude kreativnost, životnu radost i seksualnu energiju.

Esterska ulja su naprimjer: geranij, jasmin, muškatna kadulja, lavanda, neroli, smilje, petit grein.

Aldehidi u eteričnim uljima imaju dobru komunikaciju sa nervnim sustavom, ali na koži koja je osjetljiva mogu izazvati iritacije ili alergijski reakciju. Brzo isparavaju i imaju intenzivan miris.

Aldehidna ulja su naprimjer: citronela, melisa, eukaliptus citriodora.

Oksidi u eteričnim uljima (najpoznatiji 1,8 cineol) najbolje razgovaraju sa našim dišnim sustavom, izvrsni su mukolitici.

Oksidna ulja su naprimjer: eukaliptus radiata i citriodora, ravinsara, ružmarin.

Preporučujem da ne miješate eterična ulja koja sadrže fenole sa onima koja sadrže ketone jer daju prilično ružan miris. Umjesto toga pronađite drugo ulje koje ima isto ili slično terapeutsko djelovanje.

Drugo:

Konačnom mirisu pripravka doprinosi svaki sastojak koji u pripravak donosite: puteri, hidrolati, bazna ulja. Isto tako, recimo lavanda angustifolia može imati prilično različit kemijski sastav iako je ista biljka ako je rasla u različitom, podneblju i različitoj godini.

Ne zaboravite niti da kap eteričnog ulja (ali ni bilo koja količina bilo kojeg sastojka bez obzira koliko vam je precizan instrument za mjerenje) ne može biti ista iz dva različita uljna čepa ili kroz pipaljku.

Sa priličnom sigurnošću tvrdim da je nemoguće napraviti dva ista pripravka. Barem je to moje iskustvo.

Ne zaboravite i podjelu ulja na ulja sa gornjom, srednjom i donjom notom. Gornja nota je ono što nas prvo dočeka u nosu, a donja nota je onaj zadnji “štih” iz pripravka. I, nismo svi jednakog čula mirisa, ali ni jednakih preferencija, puno je važnija namjera dok pripravak izrađujemo, ali i terapijsko djelovanje ulja i njegovog pojedinog sastojka. Sinergija je 1-3 ulja, nemojte više od toga.

Literatura u kojoj možete pronaći sastojke pojedinog eteričnig ulja i postotke istih: Essential oils in colors – Rosemary Caddy ili Priručnik za primjenu aromaterapije – Zrinka Jezdić.

blogpost by Darinka

Foto by monicore