13 May Sportska masaža – istine i laži
Tu i tamo se u razgovoru sa klijentima, ali i sa ljudima sa kojima se družim u nekom užem ili širem krugu digne pitanje sportske masaže.
I velika većina ljudi, ako ne svi, nose i imaju uvjerenje da je sportska masaža ona koja je snažna, koja boli, koja razbija, koja se događa laktovima, koljenima i slično. Ukratko – trga.
Ipak, prema mom vlastitom iskustvu, a onda i prema mom vlastitom uvjerenju i željama (da, i ja idem na masažu!), na masaži bi čovjek trebao uživati.
Provesti sat vremena, ali i pola sata na stolu u trpljenju i neugodi nije moja zamisao idealne masaže. Da li je i vaša? Bez obzira na to kako ćete se poslije toga osjećati. I hoćete li imati masnice po nekim dijelovima tijela.
Prvo, svakako da postoje područja koja bi terapeut trebao malo snažnije tretirati i koja bi nas mogla boljeti. Ovdje prvenstveno mislim na područje ramena i lopatica, a to je ono područje koje kod svih nas najviše trpi, najviše boli, najviše je kruto i stisnuto. Što zbog svakodnevnih stresnih situacija, što zbog sjedilačkog načina života i rada.
Iz moje perspektive, još uvijek ne vidim razlog da nas netko razbija laktovima, da nasrće na naše mišiće i tkiva razornom snagom, niti da nas ta masaža ostavi umorne, sa upalom mišića ili sa masnicama.
Manje je više. Kako u svemu u životu, tako i ovdje u masaži.
Pa, što je onda sportska masaža, pitate se!
Sportska masaža se daje u dvije prilike. Prije i nakon sportske aktivnosti. I ne samo sportske nego i nakon bilo koje tjelesne aktivnosti koja od nas zahtijeva velike napore.
Ona prije sportske aktivnosti odnosno tjelesnog napora priprema naše mišiće i zglobove za te napore, a ona sportska masaža nakon sporta, pomaže našim tkivima da se brže oporave. Oporavak obično znači ubrzano izlučivanje mliječne kiseline koja je nusproizvod rada mišića, ali i saniranje nekih manjih povreda mišića ili tetiva ligamenata ili zglobova.
Na kraju, za vrijeme sportske aktivnosti naši mišići, naše tetive i ligamenti, naši zglobovi, trpe veliki radni pritisak. I ne samo to! Nego smo cijeli organizam angažirali kako bismo postigli maksimalan rezultat. Zamislite što se dogodi kada ih onda još i fizički maltretiramo!?
Također, u sportskoj masaži obično tretiramo velike skupine mišića – leđa i noge, ali naravno da to ovisi o sportu, o tjelesnoj aktivnosti, ali i o dogovoru i očekivanjima terapeuta i klijenta. I dobro je da se to unaprijed dogovori.
U bilo kojoj masaži, pa i u sportskoj, vrlo je važan način primjene pritiska na tkiva, ali i konstitucija klijenta, njegov ili njezin vlastiti prag boli (nije kod svakoga isti), ali i trenutno opće stanje i raspoloženje. Sve to određuje koliko će biti snažan pritisak.
U svojoj dugogodišnjoj praksi i možda i tisućama terapeutski obrađenih tijela nisam naišla na dva ista čovjeka, dva ista tijela, dvije iste situacije. Čak i ista osoba u svakom tretmanu treba drugačiji pristup.
Sjećam se jednog mladića u tridesetima, pripremao je doktorat i puno sjedio, a bio je u potrazi za osobođenjem od boli, težine i napetosti u svojim ramenima i leđima. Ja sam bila negdje peta šesta kod koje je došao u nekom razdoblju od možda dva mjeseca i malo smo razgovarali nakon tretmana pa je jedan od njegovih komentara bio: Imate minimalistički pristup. Nije me ništa boljelo za vrijeme tretmana. Sada shvaćam da sam se nakon svih prethodnih tretmana osjećao daleko gore nego prije jer sam u svakome od tih tretmana bio tretiran laktovima i snagom. Ovo je bolje. Sada se prvi put ne želim vratiti u vrijeme prije tretmana.
Manje je više.
I masaža je najbolje što možete učiniti za svoje zdravlje. Najbolja moguća preventiva. Ali i kurativa.
blogpost by Darinka
Foto by Kanenori