11 Jan Kako vladati emocijama uz pomoć eteričnih ulja?
Čulo mirisa je jedno od najvažnijih čula.
Teško je argumentirati da druga nisu važna, kad jesu. Pogotovo nekome tko ima sva čula netaknuta.
Važna su, dakle, i sva ostala čula, ali čulo mirisa se nalazi u istom dijelu našeg mozga gdje se nalazi i centar za emocije.
Zato procjenjujem da je čulo mirisa jedno od najvažnijih čula. I unaprijed molim sve one koji možda nemaju čulo vida, ili sluha, ili bilo koje drugo, da mi oproste na ovoj izjavi.
Jer nemam nikakvu namjeru umanjiti činjenicu koliko može biti ograničavajuće biti bez nekog čula. Barem iz moje perspektive koja sva svoja čula imam netaknuta.
Ali vjerujte mi, ne prođe niti jedan dan da ne zahvalim na tome što ih imam.
Da se sada vratim na čulo mirisa i naše emocije i to kako oni mogu biti povezani, odnosno kako eterična ulja možemo iskoristiti da upravljamo svojim emocijama.
Važno je na početku reći da svako eterično ulje s obzirom na svoje kemijske sastojke ima jedinstvenu sliku u boji koja govori o kemijskoj strukturi svakog eteričnog ulja. Autorica ovog jedinstvenog, takozvanog Caddy Profile za 90 vrsta eteričnih ulja je Rosemary Caddy, koja je na Londonskom univerzitetu stekla zvanje BSc Honours Degree in Science. Predavač je na Notingemskom unuverzitetu i autor mnogih edukacijskih materijala za studente u mnogim disciplinama. Rosemary je također klinički aromaterapeut u svojoj vlastitoj klinici i vodi program istraživanja kemije eteričnih ulja.
Nezine slike u boji za 90 različitih eteričnih ulja govore o terapeutskim djelovanjima svih tih eteričnih ulja na sve naše tjelesne sustave. Boje u rasponu svih boja spektra govore nam ne samo o terapeutskm djelovanju, nego i o tome da li pojedino ulje možemo koristiti kada smo uzbuđeni, kada smo usporeni i letargični, te koja eterična ulja možemo iskoristiti i u jednom i u drugom slučaju.
Prema profilima koje je uvela Rosemary, ulja čiji sastojci su iz crvene strane spektra, od žute do crvene, su generalno stimulirajući. Ulja koja imaju sastojke iz plave strane spektra su opuštajuća, dok zeleni sastojci nisu ni stimulirajući ni opuštajući, pa ih zato svrstavamo i definiramo kao one sastojke koji balansiraju.
Ove i ovakve osobine eteričnih ulja i njihovih sastojaka itekako možemo iskoristiti za tretiranje nekih problema koje imamo na bilo kojem od tjelesnih sustava, ali njihova istinska vrijednost leži u činjenici da ove osobine možemo upotrijebiti kako bismo djelovali na naše emocije.
Tako su oksidi u eteričnim uljima žute boje, kiseline su tamnije žute, aromatski aldehidi su još tamniji, skoro smećkasti, monoterpeni su narančasti, alkoholi su crveni, a fenoli i fenolni eteri su tamno crvene boje.
Što se tiče estera, oni su tamnije plavi, alifatski aldehidi su ljubičasti, dok su ketoni svijetlo plave boje.
Na kraju, seskviterpeni su tamnije zelene boje, laktoni i kumarini su još tamniji, dok ostatak kemijskih sastojaka u svakom eteričnom ulju ima sjajnu zelenu boju.
Ovo vam može pomoći kada se odlučujete koje eterično ulje vam može pomoći u kojoj situaciji. Vratite se u moj blog u kojem sam složila prijedlog koja eterična ulja biste trebali imati i kućnoj ljekarni, pa glavne kemijske sastojke naučite za ta ulja koja imate kod sebe i primjenjujte ih prema tome na svoje emocije.
Vjerujte, sjajan su alat koji je dobro imati kraj sebe uvijek i u svakoj situaciji!
I svakako se uvjerite da imate u kućnoj ljekarni ulja koja su stvarno proizvod metabolizma biljaka, a ne patvorena u nekoj tvornici! Na hrvatskom tržištu to je Pranarom, Oshadi i Florihana koja možete kupiti u nekoliko dućana zdravih preparata.
blogpost by Darinka Bertović
foto by Igor Strmečki