13 Feb Masaža međice
Masaža međice. Hm. Zsšto? KakoŠ Kada?
Pitanja ima, ali i ponešto šutnje oko toga. I svakakvih informacija.
Što je za vas dobro ili ispravno ipak, unatoč svemu znate jedino vi.
I ovaj post će biti samo moja perspektiva oko masaže međice i ništa drugo. Ne savjetujem nikome da čini bilo što što se protivi vlastitom osjećaju oko toga.
Pa da krenemo sa međicom i što je međica. Uobičajeno čitam da ljudi kažu to je perineum, tj. prostor između stidnice i anusa. Ipak, nije to ono to se masira kada govorimo o masaži međice, iako se nalazi između stidnice i anusa.
Perineum je vanjski prostor između donjeg stjecišta velikih stidnih usana i čmara. Barem je takva definicija u udžbeniku iz anatomije za srednje škole.
Ono što se masira se nalazi unutra. Nalazi se unutar ženske rodnice, odnosno na samom ulazu u rodnicu. To je područje ono koje puca, čak se i reže u porodu i nakon poroda šiva i taj se šav zove epiziotomija. I radi jednostavnosti ću i ja koristiti izraz masaža međice.
Masaža međice je masaža ulaza u rodnicu i okolnog područja. Osobno znam nekoliko žena koje su prije poroda provodile tu masažu (obično partner), te pojedinačno ili skupa sa nekom drugom tehnikom (recimo akupunktura) osigurale da dijete prođe kroz porodni kanal i izađe na svijet bez pucanja (ili rezanja) međice.
Ono što je vrijedno spomena je da i sada u mnogim rodilištima žena leži u porodu iako to porod ne olakšava i ne ubrzava. To je jedan od razloga zašto su žene rezali, ali i to se polako mijenja.
Masaža međice će pomoći da porod prođe lakše. Moja je baka većinu, ako ne svu svoju djecu, rodila u polju stojećki. Jedino prirodno, odnosno najprirodnije moguće – stojećki. Ili klečeći. Ili u vodi, ali opet o stojećem, odnosno uspravljenom položaju a ne u ležećem. Vjerujem da i vi imate priča od svojih baka ili majki. Porod je kao i trudnoća prirodna stvar. Trudnoća nije bolest. Iako postoje neke žene koje imaju i teške trudnoće i porode, ipak, to ostaje prirodnom situacijom.
Ali da se vratim na masažu međice. Masaža se provodi palcem, provodi je partner ili terapeut/dula/babica stojeći ili sjedeći ženi između nogu. Uvodi se palac do dubine od nekoliko centimetara i sa palcem se čini slovo “U”. Pritisak mora biti snažan ali udoban i ugodan za ženu. Ponavljati isti pokret možete 10 ak minuta ili onoliko dugo koliko je to za ženu prihvatljivo, ponavljati ga možete onoliko često koliko je to ugodno i pruža osjećaj mira i dobrobiti.
Koliko dana? Ovisno o tome kada počinjete. Iako imate termin poroda, to još uvijek ne znači da će se dijete roditi baš na taj dan. Znači, započnite kad se osjećate dobro pa i ako je to dva tjedna ili 5 dana prije termina. Kada vam to bude prihvatljivo. Kada ste za to spremni. Jednostavno zamolite partnera da vam izmasira međicu. I vi ćete znati da li je to za vas dobro ili nije. I da li je pravo vrijeme i trenutak ili nije.
Što se tiče ulja koje ćete koristiti, neka to bude hladno prešano ulje koje se vama sviđa mirisom, teksturom ili se osjećate sa tim uljem povezani na nekoj dubljoj razini. Možda će za vas biti dobar macerat kantariona, možda kokosovo ulje, možda nešto treće. Samo neka nije rafinirano ili mineralno. I nemojte stavljati nikakve dodatke (eterična ulja ili slično).
Dosta je i različitih razmišljanja i savjeta o tome da li sa tom masažom treba početi u 32, 34 ili možda u 36 tjednu trudnoće, odnosno praktično do pred sami kraj. I savjeta da se ova masaža ne radi nikako prije toga. Imajte u vidu sve to. Ili jednostavno postupite intuitivno. Žene u trudnoći su u drugom stanju i bolje znaju od bilo čijeg savjeta. tako i vi!
Neka to bude vaša odluka, a ne ničije nametnuto razmišljanje. Možda ćete poželjeti da to učini neka žena. I to je u redu.
Znajte, samo vi odlučujete što je za vas moguće.
blogpost by Darinka
Foto by Pexels