20 Nov Piling? Što, kako, zašto?
Piling jednostavnim jezikom znači skidanje odumrlih stanica kože sa tijela (bilo kojeg dijela) uz pomoć nekog abrazivnog sredstva. To se abrazivno sredstvo koje je obično nešto zrnato što osjetimo pod prstima naziva eksfolijatorom. Skidačem.
Eh sad….. Da li piling? Tko može? Kako? S čim? Koji dio tijela? Koliko često? Koliko dugo? Čemu ustvari piling pomaže i tako dalje su mnoga pitanja koja mi postavljate.
Nastojat ću odgovoriti na sva njih. Samo ostanite sa mnom do kraja teksta. I slobodno ga podijelite sa svima koji vam padnu na pamet. Ja ću vam na tome biti zahvalna.
Znači, sada kada znamo što je ustvari piling, možda je prvo pitanje koje zahtijeva odgovor sljedeće: Da li ja trebam napraviti piling? I odgovor je sljedeći: DA.
Slobodno napravite piling. Potpuno je svejedno da li ćete ga napraviti sami ili ćete doći kod mene. Za cijelo tijelo je jednostavnije doći kod mene, ali i to možete napraviti sami. Ako piling radite samo na nekom dijelu tijela – primjerice šake, stopala, lice – onda vam je jasno da to uistinu vrlo jednostavno možete napraviti sami.
Kako ga napraviti? Pa više je mogućnosti.
Jedna je mogućnost da nakon vruće kupke ili tuširanja vrućom vodom kada je koža omekšana, ali to možete učiniti i dok ste još u kadi, odnosno tokom kupke ili tuširanja, uzmete neki manji frotirni ručnik i čvrstim pokretima istrljate cijelo tijelo ili one dijelove koje želite. Možete do ponavljati nekoliko puta ili se jednostavno na svakom dijelu tijela zadržati malo duže.
Druga je mogućnost da isto učinite na suhu kožu, ali u ovom slučaju koristite četku (možete ih kupiti u svim većim drogerijama) ili rukavicu koja je malo grublja (isto imate veliki zibor u većim drogerijama pa možete odabrati i materijal i oblik i veličinu). Možete ga napraviti ujutro nakon buđenja, navečer prije spavanja, prije kupanja, ukratko, kad god želite.
Ja osobno preferiram piling sa maslinovim uljem i morskom solju, ali možete ga učiniti sa bilo kojim uljem ili nositeljem (med, krema, mast i slično) i bilo kojim eksfoliljatorom (sada znamo da je to ono nešto zrnato što zapravo skida odumrle stanice). Možete odabrati morsku ili bilo koju drugu sol, možete koristiti sitno mljevene zobene pahuljice, kukuruzni ili pšenični griz i tako dalje.
Sada kada smo objasnili s čime, recimo nešto i o načinu na koji ćemo piling provesti. Za piling cijelog tijela čovjeka koji je recimo visok oko 185 cm i tešak do 100 kg pripremite cca dvije velike šake morske soli ili nekog drugog eksfolijatora i na to nalijte cca dva decilitra nekog odabranog ulja. Promiješajte. Kad ste to učinili skinite se i uđite u kadu ili ispod sebe prostrite neki veliki ručnik, plahtu ili čak najlon. Možete se i smočiti prethodno, ali možete piling napraviti na suhu kožu. Uzimajte šaku po šaku pripremljene smjese i nanosite od stopala do vrata i lica ili obrnuto u trljavajući po cijeloj koži. Kada ste to učinili pređite nekoliko puta ponovno cijelo tijelo, posebno stopala, koljena, laktove i šake. Zamolite nekoga da vam napravi piling leđa ili se jednostavno snađite sami (možete to svi napraviti!).
Muškarci, nemojte pilingirati testise i penis, ali se slobodno prođite područje u pregibu nogu i prepone i cijelu guzu (osim anusa) pogotovo mjesto na kojem sjedite. Žene, nemojte pilingirati ni vanjske a pogotovo ne unutarnje usne niti bilo koje dijelove svoje intimne zone, ali isto kao muškarci, slobodno prođite guzicu (bez anusa) i područje na kojem sjedite, prepone i pregibe nogu.
Svi vi koji imate madeže na tijelu, preko njih prežite pažljivije ili ih potpuno zaobiđite.
Kada ste zadovoljni skidanjem odumrlih stanica, možete učiniti dvije stvari: Istuširati se koristeći sapun – u kojem slučaju možete nanijeti neko njegujuće hladno prešano ulje u tankom sloju na koži. Ili samo isprati sol mlakom vodom sa svih dijelova tijela, i provesti neko vrijeme utrljavajući preostalu vodu (možete se i samo masirati) u kožu dok se i svo ulje ne upije. Ova je druga varijanta mnogima zgodnija kada je ljeto, ali nije nemoguće napraviti je i u druga godišnja doba.
Ovo me dovodi do odgovora na pitanje “Kada napraviti piling?”. Pa, možete bilo kada, ali je možda bolje češće ga činiti u zimskim mjesecima kada imamo puno garderobe na sebi i stalno prelazimo iz toplog i hladno i većina veći dio vremena provodimo u nekom umjetno zagrijanom prostoru. Ali piling činite ili po osjećaju na koži ili kad se sjetite. Ovo odgovara i na pitanje koliko učestalo napraviti piling. Nemojte svaki dan. Pogotovo ako ste mlađi od 50 godina. Budite umjereni i razumni. Piling je koristan, ali vam može suviše istanjiti gornji sloj kože i stvoriti cijeli niz neugoda – od crvenila, suhoće kože, do pojave kuperoza, lišajeva, prišteva i slično. Koža je sposobna očistiti se sama i načelno bismo se trebali skanjati s puta. Ipak, mala pomoć tu i tamo u vremenima u kojima živimo je svakako dobro došla. Samo nemojte pretjerati. Ravnoteža, znate već, manje je više i tako to!
Koji dio tijela treba piling? Svi dijelovi tijela, osim onoga što sam gore opisala i područja oko očiju gdje je koža tanja. Lice, stopala, potkoljenice, koljena, noge, šake, ruke, laktovi su oni dijelovi tijela koji to možda mogu trebati češće. Pogotovo ako ste ljeti često u kraktim hlačama, bermudama, suknjama ili hodate u nekim sandalama ili japankama (koje ekstra isušuju kožu i čine je krutom, često puca i slično), drugim riječima ako hodate bosih stopala.
Za kraj….. Koristi pilinga?
Osim što vam piling može pomoći da odstranite odumrle stanice kože, piling će vam ubrzati cirkulaciju i protok limfe, pomoći će da vaši nokti i koža oko noktiju izgledaju urednije i ljepše, ten će postati sjajniji, općenito puno ćete se bolje osjećati.
Ima nešto u ritualnom pilingu, dok radite piling ili prije nego što ste počeli, postavite namjeru da ćete osim odumrlih stanivca kože skinuti i sve što nije vaše i što vam ne treba sa vašeg emotivnog, mentalnog i duhovnog tijela. Ne samo sa fizičkog.
Ako želite rezervirati svoj termin za piling, jednostavno me nazovite na 0912050223.
blog post by Darinka
Foto by Pexels