Masaža Tijela | Što je to terapeutski pristup nekom stanju?
17387
post-template-default,single,single-post,postid-17387,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.9,vc_responsive
 

Što je to terapeutski pristup nekom stanju?

Što je to terapeutski pristup nekom stanju?

Prilično sam sigurna da se svatko od nas barem jednom u životu našao u situaciji da uzima neku terapiju. Ja vam mogu navesti nekoliko primjera iz svog života.

Kao šestogodišnja djevojčica, prije polaska u osnovnu školu sam razvila neku upalu mokraćnih kanala i mjehura. Pedijatrica je propisala terapiju nekim antibiotikom, 4 tablete dnevno 7 dana. Pa još 7. Onda 5 injekcija penicilina svaki dan po jedna, pa još 5. I kako se problem nije rješavao, mama me odvela kod nekog travara koji je propisao kombinaciju trava koju sam pila u obliku čaja narednih šest mjeseci. Dvije litre na dan.
Drugi primjer je jaka upala tetiva ramena koje su me sprječavale da skinem jaknu ili da vježbam. Kod liječnice sportske medicine sam dobila 10 terapija ultrazvukom, svaki dan po 5 minuta. Isto tako terapiju laserom nakon toga. Još 10 dana, svaki dan po 7 minuta.

Ukratko, kada imamo neki problem koji je akutan (bakterijska upala grla naprimjer) ili kroničan (dugotrajni netretirani bolovi u leđima) potrebna nam je terapija.
Kada je u pitanju bakterijska upala grla svi koji odu kod liječnika dobiju terapiju nekom vrstom antibiotika. I disciplinirano piju 2 ili 3 puta na dan nekoliko dana. Najmanje 7. Sjetite se gripe naprimjer! Ili neke viroze!! Ne dobijete nikakve tablete, ipak, da simptomi prođu i da se počnete osjećati bolje, potrebno je minimalno tjedan dana!

Jednaka se pravila primjenjuju kada je u pitanju terapija na tijelu. Bilo koja vrsta. Ovdje možemo govoriti o terepiji nakon operacije, terapiji nakon neke povrede, ili terapiji za kronična stanja na koštano-mišićnom sustavu.

Jednaka se pravila primjenjuju kada je u pitanju odlazak kod psihoterapeuta, savjetnika, trenera osobnog razvoja čiju pomoć potražimo kada se u životu susretnemo sa situacijama s kojima se teško nosimo, problemima koje nismo u stanju sami riješiti ili osjećajima koji nam svakodnevni život čine teškim.

Bez obzira o kojoj se terapiji radilo, u prvom razgovoru sa terepeutom potrebno je iznijeti svoje probleme, koji se onda analiziraju, te se pristupa postavljanju ciljeva, odnosno onoga što klijent (osoba koja želi terapiju) želi. Najčešće terapeut i klijent unaprijed dogovaraju broj potrebnih dolazaka kako bi se postigao cilj. Kako smo svi različiti, tako vrijeme potrebno svakome od nas da ostvari postavljene ciljeve može biti različito. Ako ste dogovorili kraći broj dolazaka, u dogovoru sa terapeutom isti možete povećati. Ako ste dogovorili duži broj dolazaka, a ovo vrijedi i za situacije gdje klijent želi prekinuti terapiju iz nekog razloga, u dogovoru sa terapeutom se smanjuje broj dolazaka ili prekida (trajno ili na kraće vrijeme).

Terapija nije i ne može biti jednokratna čarobna pilula koju popijete i svi vaši problemi nestaju. To je proces koji zahtijeva vrijeme. Zato vjerujte svom terapeutu kada vam kaže da je za taj i taj problem potrebno toliko i toliko dolazaka.
Drugim riječima, kako se vaš problem nije preko noći stvorio, tako ga ne možete preko noći ni riješiti.

Ukoliko ipak želite trajniji rezultat, svakako preporučujem da se odlučite na terapeutski pristup!

blogpost by Darinka Bertović

Foto by Pixabay