Masaža Tijela | 4. faze procesa aromaterapije
16799
post-template-default,single,single-post,postid-16799,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.9,vc_responsive
 

4. faze procesa aromaterapije

4. faze procesa aromaterapije

Kao što smo već rekli, aromaterapija je kontrolirano korištenje eteričnih ulja u svrhu unapređenja i uravnoteživanja zdravlja tijela, uma i duha. Kako ćemo to postići? Od čega krenuti?
Aromaterapeut treba utvrditi što muči klijenta kada su u pitanju tijelo, emocije, mentalni sklop i duhovne vrijednosti. Ovdje se primjenjuje osnovno načelo aromaterapije, a to je holizam. Zajedno sa klijentom se dogovara način provedbe. Način provedbe ovisi o klijentovim željama i mogućnostima. Određuje se mjesto i vrijeme i dužina trajanja tretmana. Utvrđuje se točna količina ulja i o tome se vodi evidencija. Klijenta se upoznaje sa načinom djelovanja aromaterapije i što od aromaterapije može očekivati. Uspostavlja se međusobni odnos povjerenja vrlo važan za uspjeh procesa.

Proces aromaterapije sastoji se od 4 faze:
1. Utvrđivanje potreba klijenta.
U ovoj fazi se uzima anamneza klijenta, prouči se medicinska dokumentacija ako je ima i napravi se pregled tijela. Dobivene podatke analiziramo po Maslowljevoj tablici/hijerarhiji potreba, po FEMD principu. Ukoliko klijent nema ništa protiv, ovdje se može napraviti i analiza po energetskim centrima.
Utvrđujemo činjenično stanje, ono što je stvarno i mjerljivo. Određujemo glavni i dva sporedna problema i cilj koji želimo postići. Glavni problem je dominantni i onaj koji ometa svakodnevni život (nesanica, bol u nekom dijelu tijela, smanjena cirkulacija)
U ovoj fazi se definira i motivacija klijenta da krene u provođenje procesa aromaterapije. Motivacija može biti društvena, intelektualna, zdravstvena, materijalna, socijalna, duhovna.

2. Planiranje aromaterapije.
U ovoj fazi već imamo utvrđen glavni problem i nekoliko sporednih problema. Najčešće se radi o dva sporedna problema. Uz svaki problem nabrojimo 10ak eteričnih ulja koja mogu pomoći kod rješavanja navedenih problema. Ovdje se misli na eterična ulja i njihovo terapeutsko djelovanje. Iz popisa ulja izdvojimo 3-4 ulja koja se najčešće ponavljaju. Tako određena 3-4 eterična ulja su ulja na kojima ćemo bazirati proces aromaterapije i koja ćemo koristiti u svakoj tehnici koju ćemo definirati. Najbolje je ostati kod 3-4 ulja, a ne više od toga zbog toga što tako djeluju udruženo.

3. Provođenje aromaterapije.
Ova se faza provodi i kod klijenta u kući i u svakodnevnom životu i kod aromaterapeuta. Klijentu se određuju tehnike i načini korištenja, te termin sljedećeg dolaska kod aromaterapeuta. Metode i tehnike korištenja mogu biti masaže, aromalampa, kupka, komprese. Klijenta se upućuje u značaj provođenja kućne aromaterapije. U ovoj fazi definiramo i vrijeme trajanja procesa. Za uspješno provođenje bilo kojeg procesa, potrebno je minimalno 4-6 mjeseci. U tom se roku mogu riješiti većina problema koji su definirani u prethodnoj fazi. Ukoliko se pokaže potreba, vrijeme trajanja procesa se može produžiti.

4. Četvrta faza je evaluacija.
Ova faza ustvari podrazumijeva utvrđivanje postignutog. Utvrđivanje postignutog se provodi kod svakog susreta aromaterapeuta i klijenta. Provodi je klijent na način da po prethodno spomenutom FEMD principu svojim riječima odredi intenzitet promjene u odnosu na zadnji susret sa aromaterapeutom. Ovisno od toka cijelog procesa, aromaterapeut i klijent mogu zajednički odlučiti o promjeni u provođenju. Promjena će se nametnuti sama, a može se dogoditi u svakoj fazi (učestalosti dolazaka, provođenje neke od tehnika ili metoda, duljina trajanja procesa, vrsta eteričnih ulja koja se koriste).