28 May Kako u stvarnosti izgleda proces aromaterapije?
Nedavno sam u jednom svom blogu pisala o četiri faze procesa aromaterapije. Nabrojene su te četiri faze i ukratko objašnjeno što se u kojoj fazi radi. U ovom blogu ću vam na konkretnom primjeru približiti cijeli taj proces.
Za primjer sam uzela klijenta koji se javio sa bolovima u kuku. Pa, evo što ćemo za ovog klijenta napraviti u svakoj od četiri faze.
Prva faza aromaterapeutskog procesa je utvrđivanje potreba klijenta. To su potrebe koje su stvarne i mjerljive prema Maslowljevoj tablici i prema FEMD principu. Pa, nakon što smo od klijenta uzeli anamnezu, proučili medicinsku dokumentaciju ako je ima, pregledat ćemo tijelo vizualno i dodirom na neke nepravilnosti, nesimetrije, promjene. Ovdje je važno napomenuti da ovaj pregled nastaje kao posljedica holističkog pristupa aromaterapeuta i nije u nikakvoj mjeri zamjena za medicinski pregled!
Klijent je u ovoj fazi osim bolova u kuku rekao da ima probleme sa apetitom, snom, kretanjem; osjeća otuđenost od bliskih osoba, želju za samoćom, skeptičan je i na poslu i u privatnom životu; teško može misliti na bilo što drugo osim bola u kuku. Zaključak je da su njegove potrebe po Maslowu djelomično zadovoljene.
F: Loše hoda, osjeća bolove u leđima i u nozi, intezitet je jak, izaziva mu znojenje, ukočenost i hladne noge. E: Osjeća se nesigurno, frustrirano i nemoćno. M: Smatra da je život nepredvidiv i neprekidna borba. D: Pun je nepovjerenja.
Druga faza procesa je faza planiranja aromaterapije. U ovoj smo fazi na osnovu informacija prikupljenih u prvoj fazi definirali jedan primarni i dva sporedna problema: bolovi u kuku primarni problem; nesanica i cirkulacija su sporedni problemi na koje ćemo djelovati aromaterapijom i eteričnim uljima.
Analiziranjem terapeutskih djelovanja eteričnih ulja za ovog klijenta došli smo do kombinacija ulja s kojom će se njegov proces odvijati, a to su lavanda, crni papar i geranij. Predivno miriši!!
U trećoj fazi koja se zove provođenje procesa aromaterapije definiramo tehnike provođenja, mjesto provođenja, rok provođenja procesa aromaterapije, ciljeve, savjetujemo klijenta.
Cilj nam je smanjiti bol, ukloniti nesanicu i popraviti cirkulaciju. Motivacija ovog klijenta je društvena, zdravstvena i duhovna. Rok provođenja procesa je 4 mjeseca.
Tehnike provođenja su: F: vježbe disanja, lokalno utrljavanje, kupke, mirisna svjetiljka, aromamasaža; E: vježbe opuštanja, disanja, ritualne i parcijalne kupke, suhe inhalacije; M: vođenje holističkog dnevnika, osvještavanje negativnih koncepata, mirisne svjetiljke; D: meditacije.
Kako bi se proces aromaterapije odvijao neprekinuto i donio trajne rezultate, klijenta smo uputili u kućno korištenje aromaterapije u sljedećim tehnikama: mirisne svjetiljke, kupke, komprese, inhalacije.
Klijenta smo savjetovali o prehrani, te o potrebi druženja sa bliskim osobama i prijateljima, šetanja u prirodi, čitanja.
Osim aromamasaže koju provodi aromaterapeut, kod prvog dolaska i kod svakog drugog dolaska, sve ostale tehnike provodi klijent sam, kod sebe doma.
Učestalost korištenja tehnika aromaterapije: aromamasaže jednom mjesečno, aromasvjetiljka svakodnevno, ritualne kupke dva puta tjedno, lokalno utrljavanje jednom dnevno, suhe inhalacije po potrebi, vježbe disanja i opuštanja jednom dnevno.
Četvrta faza procesa se događa od prvog sljedećeg susreta. Ova se faza zove evaluacija. Klijent utvrđuje i svojim riječima izražava koliko se situacija u njegovom životu promijenila od zadnjeg dolaska.