Masaža Tijela | Četiri vrste sportske masaže
17094
post-template-default,single,single-post,postid-17094,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.9,vc_responsive
 

Četiri vrste sportske masaže

Četiri vrste sportske masaže

Dobrobiti od sportske masaže mogu imati ne samo oni koji se bave nekim sportom, nego i svi drugi koji obavljaju teže tjelesne aktivnosti. Znači, ako se bavite plesom, tjelesno zahtjevnim poslom, dižete utege, trčite, planinarite ili slično, masaža će vam koristiti. Ovakve masaže su usmjerene na podizanje tonusa mišića ili na postizanje boljih sportskih rezultata, a koristi su mnogostruke, na primjer:
1. Masaža uoči vježbanja grije i opušta mišiće i zglobove, a tako i sprječava grčeve mišića ili ozljede
2. Masaža nakon fizičke aktivnosti potiče protok limfe i cirkulaciju, odnosno izbacivanje štetnih tvari koje se nakupljaju u fiziološkim procesima, a tako umanjuje ukočenost i bol.
3. Masaža dodatno osnažuje mišiće, a tako i povećava njihove mogućnosti djelovanja i ubrzava njihov oporavak.
4. Masaža snažno pridonosi popravljanju emotivnog života i povećanju mentalne snage, a tako i pridonosi boljem izvođenju vježbi.

Kada govorimo o vrstama sportske masaže, postoje četiri osnovne kategorije i to:
1. Masaža za usklađivanje
2. Masaža za zagrijavanje
3. Masaža nakon aktivnosti i
4. Masaža za lakše zacjeljivanje ozljeda.

Masaža za usklađivanje je masaža cijelog tijela koja se provodi jedan dan prije očekivanje teže fizičke aktivnosti. To je opuštajuća, aromaterapijska masaža čiji je cilj opuštanje središnjeg živčanog sustava i osiguravanje mirnog sna. Ne bi bilo loše da ovu masažu napravite nakon tople kupke a oboje, i kupku i masažu obogatite eteričnim uljima koja balansiraju (npr. bergamot, lavanda, geranij) i uljima koja imaju blago i uspavljujuće djelovanje (cedar, muškatna kadulja, sandal, vetiver, petitgrain).

Masaža za zagrijavanje je masaža cijelog tijela koja se provodi uoči teže fizičke aktivnosti. Cilj joj je podignuti maksimalnu snagu mišića. Ukoliko nemamo vremena za masažu cijelog tijela, bilo bi dobro da napravimo masažu onih mišića koje ćemo u fizičkoj aktivnosti najviše koristiti. I ovdje preporučujemo topli tuš prije masaže, a oboje obogatite eteričnim uljima kojima se postiže ravnoteža i koja podižu i osvježavaju (grejp, eukaliptus globulus, limun, lavanda).

Masaža nakon aktivnosti je isto tako masaža cijelog tijela, a njezin cilj je sprječavanje upale umornih mišića. Bilo bi dobro da joj prethodi topli tuš, a pomoći se možete sa eteričnim uljima koja griju i imaju blago analgetsko djelovanje (vetiver, muškatni oraščić, đumbir).

Masaža za lakše zacijeljivanje ozljeda je masaža koja se primjenjuje onda kada je u pitanju neka ozljeda, npr. istegnuće mišića, modrice, iščašenja. Ovdje je potrebno biti pažljiv, pa prije svega staviti hladni oblog na ozljedu kako bismo smanjili oteklinu i bol. Ozljeda se ne masira izravno, već se preporučuje lagano masiranje ispod, iznad ili oko ozljede u smjeru srca kako bismo potaknuli izlučivanje viška tekućine i potaknuli zacjeljivanje. Eterična ulja koja ovdje možemo koristiti trebaju biti ona koja hlade (čempres, menta, geranij).

Kada su u pitanju grčevi mišića, najčešće se pojavljuje grč u listu noge, u stopalu ili u zadnjoj loži. Uputno je uvijek napraviti istezanje onog mišića koji je u grču ili savijanjem prstiju prema tijelu ili ispružanjem ekstremiteta. Nakon toga preporučuje se lagano masiranje mišića koji je zahvaćen grčem.

Svakako se javite stručnom aromaterapeutu i maseru kako biste izbjegli pogreške u korištenju eteričnih ulja!