Masaža Tijela | Što je to eterično ulje odnosno kako znamo da je 100% prirodno?
17102
post-template-default,single,single-post,postid-17102,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.9,vc_responsive
 

Što je to eterično ulje odnosno kako znamo da je 100% prirodno?

Što je to eterično ulje odnosno kako znamo da je 100% prirodno?

Eterična ulja, ili esencije kako ih netko zove, su visoko koncentrirane tvari koje se dobivaju od raznih dijelova biljaka i drveća. Mogu se nalaziti u kori (recimo cimet ili citrusi), laticama (ruža), korijenu (vetiver), u smoli (tamjan), lišću (eukaliptus). Neka možemo pronaći u više dijelova biljke istovremeno (lavanda, narančino drvo). Međutim, ne proizvode ih sve biljke.

Da bismo eterična ulja koristili u terapeutske svrhe ona moraju biti potpuno prirodna i čista. Zato što priroda zna najbolje. Pa, kako znamo da su eterična ulja prirodna i čista?

Prirodno i čisto znači da su sastojci u eteričnom ulju, odnosno eterično ulje u cjelini, zbilja dobiveni iz biljke, odnosno iz nekog njezinog dijela nekom od gore pomenutih metoda. Drugim riječima, to znači da ulje nije sintetsko i da nije patvoreno. Odnosno prepravljeno ili proizvedeno u laboratoriju.

Da bih vam objasnila razliku između prirodnog, čistog i sintetskog, patvorenog ulja spomenut ću nekoliko stvari. Prvo, kao što sam već gore spomenula, ne proizvode sve biljke eterična ulja. Drugo, ne proizvode sve biljke istu količinu eteričnog ulja. U onim biljkama koje ga proizvode više, ima više takozvanih uljnih žlijezda. Što je više uljnih žlijezda, to je veća količina eteričnog ulja koju biljka daje. Tako na primjer iz 100kg ružinih latica možemo dobiti samo cca 0,5litara eteričnog ulja, dok iz 100kg lavande možemo dobiti i cca 3litre eteričnog ulja. Treće, količinu eteričnog ujla određuje klima, nadmorska visina, plodnost i vrsta tla, godišnje doba i doba dana kada beremo biljku. Količina varira i od godine do godine. Sjetite se naprimjer vina, nisu sve berbe iste.
Iz ovoga možemo zaključiti da cijene eteričnih ulja nisu i ne mogu biti uvijek jednake. Neka su ulja skuplja neka jeftinija. Osim toga, neka ulja možemo nabaviti cijelu godinu i uvijek, a neka baš i ne.

Zbog svega rečenog od proizvođača pa do kupca i korisnika je cijeli niz onih koji imaju interes patvoriti ulja ili proizvesti sintetska, a prodavati ih pod prirodna i čista. To se radi najčešće na zahtjev parfumerijskih i farmaceutskih industrija. Patvorenje znači dodavanje ili oduzimanje nekih sastojaka da bi se dobila točno određena formula odnosno sastav eteričnog ulja. Sintetska ulja su ona koja se sastoje isključivo od sintetskih molekula, odnosno njihove su komponente proizvedene u laboratoriju a ne u biljci.
Kako znamo da li je ulje prirodno i čisto ili sintetsko i patvoreno? Pa, samo prirodno i čisto ulje ima certifikat da je prirodno i čisto. Certifikat mora imati trgovina/trgovac koji vam ulje prodaje. Ako niste sigurni u kvalitetu ulja, svakako zatražite certifikat na uvid. Ako imate svog aromaterapeuta, onda mu sigurno vjerujete da će koristit samo certificirana ulja.
Mirisni pozdrav do sljedećeg bloga!