Masaža Tijela | Tabui i predrasude 3: Masaža mora boljeti?
17224
post-template-default,single,single-post,postid-17224,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.9,vc_responsive
 

Tabui i predrasude 3: Masaža mora boljeti?

Tabui i predrasude 3: Masaža mora boljeti?

Koliko ste se puta našli u situaciji da vas iznenadi nečiji stav o nečemu? Da o tom stavu pomislite kao o čudnom? Ili kao o nekom klišeu ili predrasudi? I nikako ne možete zaključiti temeljem čega je ta osoba došla do tog stava.
Mene iznenađuje stav da masaža mora boljeti. Srećom, prilično je rijedak, ali postoji. Ne znam otkud je stigao i kako se formirao. Zaista ne znam.

Kakav treba biti pritisak?
Jačina pritiska tijekom masaže ovisi o nekoliko stvari, a temeljno o tome što tijelo osobe na stolu poručuje, odnosno, što kroz dlanove osjetim na pojedinom dijelu tijela osobe. Ovisi i o tome da li je osoba došla po opuštajuću masažu, po medicinsku, sportsku. Jačina ovisi i o tonusu mišića, o tjelesnoj težini, o mentalnom i emotivnom stanju osobe na stolu, eventualnim medicinskim stanjima i dijagnozama, navikama osobe i slično.
Pritisak koji maseri primjenjuju tijekom masaže se vježba godinama i popravlja kroz vrijeme. Iskustvo koje maser ima može biti jedan od faktora koji ćete uzeti u obzir kada odlučujete kod koga ćete. Taj pritisak mora biti ravnomjeran i iz cijelog dlana, sa mekanim dijelovima šaka i ruku i u njega se unosi cijelo tijelo. Pokret mora teći glatko i neprekinuto kako bi se osoba na stolu osjećala ugodno i zbrinuto. Nikako ne smije biti ubadanja, isprekidanih i naglih pokreta. Za masažu je potrebna tehnika više nego snaga. Unosite li tijelo u pokret, štedite svoje zglobove, mišiće, leđa, a pokret i njegovu snagu kontrolirate.
I, znate što? Osoba na stolu za masažu treba biti opuštena kako bi maser mogao napraviti najbolje. A, kako se opustiti ako nas boli? Uopće, meni je teško zamisliti da bih mogla ležati opušteno na stolu ukoliko me cijelo vrijeme nešto boli. I to cijelih sat vremena!
Biste li vi mogli? Sigurna sam da ne bi! I to s pravom! Zašto?

Benefiti masaže

Zato što je masaža sama po sebi nešto što bi nam trebalo pomoći da se osjećamo bolje, da se opustimo, da bolje spavamo, da imamo bolju probavu, da imamo bolji tonus kože i mišića, da neke bolove potpuno ukloni ili smanji. Masaža bi nas trebala smiriti, napuniti nas energijom.

Sve ovo ne znači da vas tu i tamo ne smije zaboljeti neki pokret na nekom dijelu tijela. Može to biti neki zakočeni mišić, može biti neka nakupina stanične tekućine ili mliječne kiseline. Iskusan maser će tretirati takvo područje tako da osjetite samo kratku nelagodu. Ne nikako bol, pogotovo ne snažnu i kontinuiranu. I smanjiti ili potpuno ukloniti problem koji imate.
Nedavno sam imala jednog klijenta koji je primjetio da je moj pristup masaži minimalistički. Nisam znala što misli, pa sam zatražila pojašnjenje. Uglavnom, klijent smatra da ga masaža mora boljeti. Ostalo mi je nejasno zašto je to mislio, ali je rekao da zapravo traži dobrog masera i da već bio kod nekih koji su ga svi redom „slomili“. Ispričala sam što se događa tokom masaže, kakvi se fiziološki procesi događaju u tijelu, te što koji pokret čini. Nakon toga, moj mi je klijent rekao: „Znate, do sada sam 10ak minuta nakon masaža na kojima sam do sada bio, a koje su me iznimno boljele, želio natrag u stanje u kojem sam bio prije masaže. Mislim da mi se to neće dogoditi nakon vaše masaže.“
Nije mi mogao dati bolji kompliment. Vjerujte, benefite koje ima masaža ne mogu povezati sa bolom. Možete li vi?

Blogpost by #DarinkaBertović
Foto by DollarPhotoClub