24 Oct Eterično ulje mjeseca studenog: Santalum album SANDAL
Ljeto je završilo i ispred nas je razdoblje dugačkih noći i kratkih dana, nižih temperatura, manje smo aktivni, drugačije se hranimo. Općenito, jesen je doba kada život zamire. Pogledajte prirodu, neke se životinje sele u toplije krajeve, neke se zavlače u brloge iz kojih neće izaći do proljeća, lišće opada, …
A kako se mi ljudi pripremamo za zimu?
Osim zimnice, kapa, rukavica, šalova i ostale zimske garderobe, predlažem da razmislite o tome koje biste eterično ulje ove zime bolje upoznali i s njim se družili tokom zimskih mjeseci. Izbor je velik, eteričnih ulja je puno, ali ja ću vam za ulje studenog predstaviti ulje sandala.
Kako se dobiva eterično ulje sandala?
Eterično ulje sandala se dobiva destilacijom ostataka drveta (od izrade namještaja) i korijena. Najbolje kvalitete je onaj destiliran u Indiji i to u njezinoj istočnoj pokrajini Karnataka. Latinski mu je naziv Santalum Album i spada u porodicu Santalaceae.
Gdje raste dvo sandala?
Drvo sandala raste u Indiji, Bangladešu, Šri Lanki, Australiji, te u Indoneziji i Pacifičkim otocima. najpoznatiji je indijski sandal (Santalum Album) i australski sandal (Santalum Spicatum). Eterično ulje se crpi iz indijskog sandala, ali ponegdje je moguće kupiti i eterično ulje australskog sandala.
Sandal je zapravo parazit, jer živi na korijenju drugog drveća koje ga okružuje, a na kraju ih i ubiju. Raste na visini oko 1000 metara, dosegne visinu od 12-15 metara za što mu je potrebno od 30 do 40 godina.
Kako bi se dobilo eterično ulje, ruše se samo stabla koja pokazuju znakove umiranja. Umjesto porušenog stabla se sadi novo, a nadzor proizvodnje eteričnog ulja i rušenja stabala već godinama provodi indijska vlada.
Kemijski sastav i primjena
Sadrži oko 80% seskquiterpenskih alkohola (alfa i beta santalol), oko 10% seskquiterpena, ostatak otpada na vrlo male postotke monoterpena, alifatskih aldehida, fenola i fenolnih etera i tako dalje.
Upravo njegov kemijski sastav ga čini čarobnim uljem. Vrlo je nježno ulje izrazitih terapeutskih svojstava. Donosi osjećaje mira, umirućima donosi utjehu, koristi se u meditacijama. Bazna je nota pa se u parfemskoj industriji koristi kao fiksator. Smatra se afrodizijakom, pa ga mnogi terapeuti koriste za probleme vezane za impotenciju.
Poznat je po svojem balasnirajućem djelovanju na nervni, respiratorni sustav, a posebno na sustav žlijezda sa unutrašnjim izlučivanjem.
Vrlo je gusta tekućina tamnožute do smećkaste boje, a voli se sa svim citrusnim uljima, lavandom, kaduljom, borom, borovicom, čempresom, vetiverom, cedrom.
Koristite ga kod neuralgija, išijasa, kod proširenih vena, kod zrele kože, u slučaju suhog ekcema, svraba, hemeroida, lumbaga, katara, dijareje, kašlja, za cistitis, za jačanje i smirivanje srca.
Prije nego uopće kupite ulje, uvjerite se da je kemotipizirano, da je pravo ulje sandala (da nije patvoreno ili ulje karipskog sandala-Amyris balsmifera-sa kojim nema nikakve sličnosti).
Poigrajte se sa kombinacijama, a od metoda na raspolaganju su vam kupke, inhalacije, komprese. Ukoliko želite masažu ili neki pripravak za njegu kože ili neko specijalno stanje, javite se sa povjerenjem svoj aromaterapeutu.
Vaša Masaža tijela Zagreb
blogpost by #DarinkaBertović
Foto by DollarPhotoClub