Masaža Tijela | Aromakozmetika ili prirodni pripravci – vrste, načini i namjene
17050
post-template-default,single,single-post,postid-17050,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.9,vc_responsive
 

Aromakozmetika ili prirodni pripravci – vrste, načini i namjene

Aromakozmetika ili prirodni pripravci – vrste, načini i namjene

Prirodni pripravci su kao što to njihovo ime kaže, napravljeni su od nekoliko različitih prirodnih sastojaka kao što su eterična ulja, pročišćena voda, hladno tiještena bazna/biljna ulja, prirodni emulgatori, gline, pčelinji vosak, cvjetne vodice i tako dalje. Svaki od tih prirodnih sastojaka je dobiven direktno iz biljke u procesima kao što su destilacija, tiještenje, hladno tiještenje. Ili se uzima direktno iz prirode i priprema za korištenje (glina). Drugim riječima svi sastojci koji čine prirodni pripravak su prirodni. Niti jedan od njih nije napravljen u laboratoriju, nije patvoren.
Iako ima i patvorenih sastojaka, štoviše postoji cijela industrija patvorenih sastojaka, postoji način kako se možemo uvjeriti da su nabrojeni prirodni sastojci prirodni. Ali o tome nekom drugom prilikom.

Od vrsta pripravaka možemo spomenuti tonike i losione, kreme, masti, mlijeka, maske, pilinge, pakunge, soli za kupanje, šampone, gelove, uljne pripravke, cvjetne vodice, difuzere. Načini korištenja pripravaka su različiti. Pripravci se mogu koristiti kao oblozi odnosno komprese, za aromatične kupke, za kupke za ruke i stopala, za sjedeće kupke, kao ulja za masažu ili za njegu lica, tijela, kose, noktiju, mogu se inhalirati. Namjena pripravaka može biti ili za osnovnu njegu lica, tijela, kose i noktiju ili za tretiranje nekih specifičnih stanja.

Kada govorimo o osnovnoj njezi lica koristit ćemo mlijeko ili tonik/losion za čišćenje lica od nečistoća i šminke. Nakon toga na kožu nanosimo dnevni ili noćni preparat za njegu lica koji može biti u obliku uljnog preparata ili može biti neka krema. Na područje oko očiju možemo nanijeti mast za njegu nježne kože oko očiju.
Za kupanje si možemo prirediti kupku od soli za kupanje. Za njegu tijela nakon kupanja možemo koristiti neki uljni pripravak.
Prije redovitog pranja kose na kosu kožemo staviti pakung. Pakung se najčešće izrađuje od nekog baznog ulja i nekoliko kapi eteričnih ulja. Vrsta baznog i eteričnih ulja ovisi o stanju vlasišta i kose. Razlikujemo pakunge za suhu ili masnu kosu i recimo pakung protiv prhuti.
Kada je u pitanju povremena njega kože lica ili tijela možemo koristiti pilinge koji odstranjuju odumrle stanice kože. Zatim možemo nanijeti neki pripravak koji potiče revitalizaciju kože. Naprimjer nanijeti na ruke ili stopala neku revitalizirajuću masku i ostaviti da djeluje preko noći.

Za sve ove pripravke koristimo one sastojke koji odgovaraju određenom tipu kože ili pomažu za tretiranje određenog specifičnog stanja. Tako pripremamo preparate za masnu, suhu, dehidriranu ili recimo zrelu kožu. Ili pripravak koji će pomoći sprečavanju nastanka bora ili ublažavanju već nastalih bora, celulita, strija ili kod kuperoze ili prhuti i mnogih drugih stanja.

Aromakozmetika, odnosno primjena prirodnih pripravaka je holistička metoda kao i aromaterapija. Holističke metode djeluju na uzroke problema. Ovi su preparati nastavak aromaterapijskog tretmana, djeluju izvana i time pomažu cjelokupnom procesu aromaterapije. Iako nam se ponekad javi klijent koji želi samo kupiti pripravak, a ne želi (ili o tome nije ramišljao) uzeti aromaterapiju.

Vrlo je važno znati preporučiti i napraviti mješavinu koja će djelovati na izneseno stanje, odrediti doze, dužine i načine primjene. Isto tako, vjerovati da je prirodni pripravak koji nam se nudi, doista to – prirodan i napravljen od sastojaka koji su prirodni. Nemojte uzimati eterična ulja na svoju ruku ili sami izrađivati preparate. Obratite se samo školovanom i iskusnom aromaterapeutu! Javite se u Masažu tijela Zagreb, mi se aromaterapijom bavimo već osam godina i postižemo izvrsne rezultate!