Masaža Tijela | Jesu li eterična ulja sigurna za korištenje?
17058
post-template-default,single,single-post,postid-17058,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.9,vc_responsive
 

Jesu li eterična ulja sigurna za korištenje?

Jesu li eterična ulja sigurna za korištenje?

Jesu li eterična ulja otrovna? Da li su štetna za naše zdravlje? Koliko su sigurna za korištenje?

Odgovorit ću vam na gore postavljena pitanja na najbolji mogući način. Proizašao iz mog dugogodišnjeg iskustva i rada sa eteričnim uljima, iz iskustva mnogih aromaterapeuta prije mene i iz meni dostupne svjetske i evropske literature na tu temu.
Moram vam reći da se meni osobno ne sviđa posebno riječ „otrov“ kada se radi o eteričnim uljima. Ja bih radije rekla da korištenje eteričnih ulja može biti potencijalno opasno ukoliko ulja pogrešno koristite, zloupotrebljavate ili koristite na neadekvatan način. S druge strane, ukoliko ulja koristite ispravno, sa znanjem i na adekvatan način, zaključit ćete da su ulja sjajan praktičan alat koji donosi uspjeh i izaziva ushićenje.

Za početak, i ovdje ću naglasiti potrebu da se prije bilo kakvog korištenja eteričnih ulja obavezno konzultirate sa stručnim, školovanim i iskusnim aromaterapeutom! Aromaterapija je definirana kao kontrolirano korištenje eteričnih ulja u pozitivnom smislu kako bi se održalo dobro zdravlje, revitaliziralo tijelo, um i duh. Ipak, riječi upozorenja nikada previše: eterična ulja nemojte piti, nemojte ih stavljati nerazrijeđena na kožu i sluznice, čuvajte ih izvan dohvata djece i koristite isključivo u propisanim dozama i na propisan način i u propisanoj dužini.

Jedna od neželjenih nuspojava, odnosno opasnosti pri upotrebi eteričnih ulja je i toksičnost. Toksičnost poznajemo u nekoliko vidova: dermalnu i oralnu, te akutnu i kroničnu. Ukoliko progutate takozvanu smrtnosnu dozu (LD50), govorimo o akutnoj toksičnosti. Ako, pak, oralno uzimate ili na kožu nanosite kroz određeni vremenski period maksimalnu tolerantnu dozu (MTD) koju možete primiti bez opasnosti po po zdravlje, onda govorimo o kroničnoj toksičnosti. Količine eteričnih ulja kod obje vrste toksičnosti se izražavaju u gramu po kilogramu tjelesne mase (g/kg). Podaci o MTD i LD50 se mogu pronaći u tabelama i različiti su za svako pojedino ulje.
Osim gore spomenute toksičnosti od neželjenih nuspojava spomenuti ću i kožne reakcije (iritacije, fototoksičnost, alergije), neurotoksičnost, hepatotoksičnost, nefrotoksičnost, kancerogenost, opasnosti tokom trudnoće.
Ali, neka vas ne uplaše ovi izrazi. Ulja su i dalje sigurna ukoliko korištenju eteričnih ulja pristupate samo uz savjet iskusnog aromaterapeuta. Iskusni terapeut će vam reći da neki sastojci eteričnih ulja imaju sposobnost terapeutski djelovati na neke tjelesne sustave više, a na neke manje. U toj činjenici i leži sva snaga eteričnih ulja i koristi iz aromaterapije.
Tako, recimo, ulja koja imaju veliki postotak ketona, terapeutski djeluju na nervni sustav i ukoliko pretjeramo u korištenju govorimo o neurotoksičnosti. Neka ulja koja u svojem sastavu imaju visoke postotke fenola koji se zbog svojeg kemijskog sastava teže razgrađuju i duže zadržavaju u našem tijelu. Bubrezi i jetra ne mogu preraditi fenole, pa se fenoli talože u jetri i u bubrezima. Zato kod fenolnih ulja govorimo o njihovoj nefro- ili hepato-toksičnosti. Ulja koja u svojem kemijskom sastavu imaju kumarine i furokumarine na koži izazivaju neugodne reakcije. Za iste kažemo da su fototoksična, pa je potrebno izbjegavati direktno izlaganje suncu minimalno 12 sati nakon nanošenja takvog ulja.
Ipak, o bilo kojoj od ovih nuspojava korištenja eteričnih ulja govorimo samo ukoliko eterična ulja zloupotrebljavamo, koristimo na pogrešan ili na neadekvatan način. Da biste bili sigurni, sa povjerenjem se obratite u Masaža tijela Zagreb!