Masaža Tijela | Što je to masaža i boli li?
15294
post-template-default,single,single-post,postid-15294,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.9,vc_responsive
 

Što je to masaža i boli li?

Što je to masaža i boli li?

Često čujem ljude da govore „meni nije masaža ako me ne boli“. Kada i kako su došli do toga ne znam, ali vjerujte da nisu u pravu. Masaža ima za primarni cilj otkloniti bolove, poboljšati cirkulaciju i probavu, povećati optok limfe. Masaža uklanja glavobolju i popravlja san, povećava opseg pokretljivosti zglobova, ubrzava krvotok, opušta nas ili podiže. Stoga masaža ne može, odnosno ne bi trebala boljeti.

Masaža je poznata od davnina. Terapijske učinke dodira i iscjeljujuću moć masaže su zabilježili kineski, egipatski, indijski, grčki i rimski liječnici. Ostala je popularna sve do danas u raznim oblicima. Ovisno o jačini pritiska i načinu na koji pritisak primjenjujemo, masaža nas može podignuti ili opustiti.
Medical massage
Jedino kada masaža boli je kada imate nestručnog masera koji umjesto cijelog dlana koristi vrškove prstiju i umjesto jednakog pritiska ubode. Ili ako imate miogelozu koju (navodno) treba razbiti. Ukoliko postoji, jer u zadnje vrijeme su se pojavili oni koji sumnjaju u njezino postojanje.
Postojala ili ne, ja sam protivnik njezinog razbijanja. Razbijanje uključuje intenzivno trljanje jednog mjesta, tj. zone na mišiću. To jako boli, a osim toga se nakon masaže javlja bol u tom području koji traje i do nekoliko dana. klasicna-masaza
Sklonija sam ideji naizmjeničnog tretiranja bolnog područja usmjerenim čvrstim pokretima i protresanja lupkanjem ili čupkanjem. Ili rastezanja mišića cijelog tijela, a posebno zone ramena i leđa i vrata. Rastezanje mišića produžuje mišić. Produživanje mišića povećava njegovu izdržljivost. Pa vam savjetujem da se odlučite za neke laganije vježbe i pokrete koji se mogu izvoditi dok sjedite ili hodate.

A što je miogeloza? To je nakupina mliječne kiseline u mišićima. Kako se stvara? Redovitim fiziološkim procesima. Ukoliko je onemogućeno normalno odvijanje limfnog i krvnog optoka, ta se mliječna kiselina ne može iz mišića evakuirati u jetru na daljnju preradu. Tada mliječna kiselina ostaje u mišiću u nakupinama koje mi zovemo miogelozama. Što potpomaže stanje? Dugotrajno sjedenje, nepravilno držanje, izostanak tjelesne aktivnosti, ponavljanje nekog pokreta ili dugotrajni ostanak u jednakom položaju, nedostatak sna, stres. Miogeloze su okruglog ili duguljastog oblika i stvaraju pritisak u okolnom tkivu i živcima. Bol se može protegnuti na širu zonu, pa čak izazvati i ukočenost ili potpuno onemogućiti neke pokrete. Kronična stanja se mogu tretirati medicinskim ultrazvukom ili laserom u ambulantama ili ordinacijama sportske medicine. Mogu se provoditi i u kombinaciji sa masažama i nekim drugim oblicima fizikalne terapije.

Pa sljedeći put kada čujete da je netko rekao da masaža mora boljeti pomislite na ovaj moj tekst. I nemojte se složiti. Ne zato što sam vas uvjerila. Nego zato što sam vas natjerala da razmislite.