Masaža Tijela | Eterična ulja mjeseca zime
17421
post-template-default,single,single-post,postid-17421,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive
 

Eterična ulja mjeseca zime

Eterična ulja mjeseca zime

Nedavno otvorim svoj ormarić sa eteričnim uljima, hidrolatima, baznim uljima i počnem naoko nasumično tražiti što sve unutra imam.
Ipak, moje traženje nije nimalo nasumično, jer tražim male bočice od 5ml. Pouzdano znam dok tražim da takvih trenutno imam tri. Samo tri. Znači moja podsvijest me šalje u baš ta tri ulja.

Crni papar.

Ylang ylang.

Borovica.

Pa, zašto ovo ne bi bila eterična ulja mjeseca?

Krenimo u mirisnu avanturu zajedno i predstavit ću vam za svako od ovoh prekrasnih ulja nekoliko terapeutskih djelovanja koja možete imati na umu kroz ovaj zimski mjesec.

Crni papar ima veliki postotak monoterpena (oko 60%) i čak oko 30% seskviterpena.

Borovica ima svega 6% seskviterpena, ali čak 80% monoterpena.

Ylang ylang ima čak 40% seskviterpena, ali zanemariv postotak monoterpena. Zato posjeduje 20% alkohola i naprimjer 15% estera.

Monoterpeni? Seskviterpeni?
Kako bih vam približila monoterpene i seskviterpene, moram vam prvo reći da su terpeni nezasićeni ugljikovodici koji imaju vrlo ugodan miris i hlapivi su. Građeni su od molekula izoterpena (C5H8), pa ako imaju dvije molekule onda govorimo o monoterpenima, a ako imaju tri molekule izoprena onda govorimo o seskviterpenima.

Monoterpeni su stimulirajući za naš nervni sustav i djeluju kao lagani analgetici.
Seskviterpeni lagano umiruju naš nervni sustav i isto tako djeluju kao lagani analgetici.

Monoterpeni i seskviterpeni na naš dišni sustav djeluju antivirusno, baktericidno i ekspektoransno.

Seskviterpeni balansiraju sustav žlijezda sa unutarnjim lučenjem.
Monoterpeni stimuliraju sekreciju pogotovo žuči i jetre.

Monoterpeni djeluju antivirusno i baktericidno na naš krvožilni i imunološki sustav, ali djeluju i kao dekongestant.
Seskviterpeni na naš krvožilni i imunološki sustav djelujuu baktericidno, ali i snižuju krvni tlak.

Alkoholi griju. Snižavaju krvni tlak, stimuliraju lučenje hormona.

Esteri su psihostabilizatori, i uzbuđuju i smiruju.

Znači, kada vas nešto boli, posegnite za crnim paprom ili za borovicom. Oba ulja možete upotrijebiti kod nekih problema sa probavom.
Kada vam je hladno ili kada ste slabije raspoloženi i potrebno vam je malo stimulacije, također možete posegnuti za ovih dva ulja.

Ukoliko vam je visok krvni tlak ili ste doživjeli neku intenzivnu situaciju pa ste malo izvan sebe i osjećate se kao da ne upravljate svojimemocijama, slobodno na zapešće kanite jednu kap ulja ylang ylang. Nemojte pretjerati jer je miris intenzivan pa vam se zapravo može vrtjeti u glavi ili možete imati glavobolju. Ako ipak pretjerate, uvijek možete oprati zapešće ili naprosto otvorite prozor dok se miris izvjetri.

Ako imate neke probleme na koži, neki ožiljak koji teže zacjeljuje ili neki osip, opet će vam ulje ylanga sjajno poslužiti.

Sva tri ulja zajedno imaju prekrasan miris! Meni osobno, crni papar, ylang i lavanda daju izuzetnu kombinaciju. Tko god ju namiriši bude oduševljen isto kao i ja.
Podići će vam raspoloženje, ustabilit će vaš nervni i hormonalni sustav, a istovremeno će smanjiti radijus vašeg emotivnog izlaganja. Bit ćete mirniji sa manje izraženim reakcijama.

Crni papr i ylang su poznati kao ulja koja mogu imati koristi kada je u pitanju impotencija i frigidnost jer su lagani afrodizijaci.

Uz eterična ulja sve je ljepše!!! Poigrajte se, nađite svoju kombinaciju i ne bojte se zimskih mjeseci.

blogpost by Darinka Bertović
foto by DollarPhotoClub