Masaža Tijela | Eterično ulje mjeseca – muškatna kadulja
17572
post-template-default,single,single-post,postid-17572,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive
 

Eterično ulje mjeseca – muškatna kadulja

Eterično ulje mjeseca – muškatna kadulja

Neki od vas se možda pitate kakva je sad to muškatna kadulja. I to je u redu. Sjećam se kad sam ja prvi put čula za to ulje i mislila da je neka greška.

Ipak, nije greška.

Ulje postoji. 

i fenomenalno je.

Ima predivan miris. Koji zahvaliti može vrlo visokom postotku estera, čak 70%. I oko 20% alkohola, dok presotalih 10% sadrži monoterpene, sesquiterpene, okside, ketone, alifatske aldehide.

Esteri su derivati karboksilnih kiselina i alkohola i nastaju u postupku esterifikacije. Možda ste već i čuli za esterifikaciju. To je proces koji je reverzibilan, pa se zato u eteričnim uljima mogu pronaći smjese alkohola, estera i karboksilnih kiselina.

Muškatna kadulja istovremeno i uzbuđuje i smiruje, pa je zbog toga izvanredan psihostailizator.

Od ostaih terapeutskih svojstava većinom je poznajemo kao ulje koje pomaže kod problema u menopauzi, kod oskudnih menstruacija, kod izostanka menstruacije, jer joj je djelovanje slično estrogenu.

To je ulje koje je afrodizijak, inspirira i odaje energiju prpošnosti i zaigranosti i uglavnom se tretira kao žensko ulje. Zbog tih svojih osobina primjenu nalazi kod depresije, frigidnosti, impotencije, kod svih napadaja stresa i panike.

Neki terapeuti ga ne preporučuju kod osoba koji imaju hormonski uzrokovane karcinome. Isto se tako ne preporučuje konzumirati muškatnu kadulju ukoliko ste prethodno konzumirali alkohol zbog potencijalnog narkotičkog djelovanja.

Važna joj je primjena u njezi kože. Koristi se u preparatima protiv celulita, kod zrelije kože, kod različitih iritacija u upalnih procesa na koži jer smiruje i regulira proizvodnju sebuma. Dodaje se pripravcima za ćelavost, za rast kose, za masnu kožu i vlasište.

U probavnom sustavu se koristi kod dijabetesa i kod napuhnutosti.

Lagani je analgetik pa ga se može korisititi kod probavnih grčeva, ali i kod menstrualnih bolova.

Veliku primjenu nalazi i u proizvodnji parfema, ali i, začuđujuće, u proizvodnji alkoholnih pića!

Muškatna je kadulja dvogodišnja (ponekad trogodišnja) biljka koja raste uglavnom na suhom, sunčanom i kamenitom području na oko 900 metara iznad mora. Regije rasprostranjenosti su sjeverna Afrika, južna Europa i srednja Azija. Razmnožava se sama a biljni materijal koji se koristi u proizvodnji eteričnog ulja je nadzemni dio stabljike i to onda kada je u cvatu.

Eterično ulje se dobiva hladnom destilacijom. Boja je od svijetlo žute do svijetlo zelene ovisno o sezoni i području na kojem raste.

Ja muškatnu kadulju osim gore navedenih situacija koristim i u kuhinji dodajući je u neka slana ili slatka jela. Vrlo često je koristim kada trebam osvježiti prostor, nakon čišćenja nekih površina u stanu (pločice, drvene površine, laminati, podovi, tepisi i prostirke). Ponekad nakapam na komadić pamuka ili vate i stavim u ormar sa ručnicima ili garderobom. Služi kao sjajn osvježivač prostora. Možete isti takam komadić vate staviti u obuću ili na uzglavlje prije spavanja.

Informacije koje sam gore iznijela su informativnog karaktera i ne odgovaram za korake koje že bilo tko temeljem istih poduzeti.

blogpost by Darinka

Foto by By Hectonichus – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15665747