Masaža Tijela | Prirodni pripravci koje izrađujem…..
17811
post-template-default,single,single-post,postid-17811,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive
 

Prirodni pripravci koje izrađujem…..

Prirodni pripravci koje izrađujem…..

Često od svojih klijenata, ali i od prijatelja, poslovnih partnera i poznanika dobivam upit kakve sve prirodne pripravke izrađujem.

Dosta toga već piše na mojoj mrežnoj stranici (pogledajte u navigaciji pod usluge – pripravci), ali evo novog bloga na tu istu temu.

Pripravaka ima mnoštvo. Mislim na način na koji se sastojci miješaju, a i na način odnosno ambalažu u koju se pakiraju. To onda određuje i način korištenja.

Ipak, bez obzira na način miješanja sastojaka, na ambalažu i način korištenja, svrha pripravka, odnosno njegova korist je jednaka.

Za svoje klijente, za svoje prijatelje, ali i za sebe samu prije svega, izrađujem svega nekoliko vrsta pripravaka.

Koji su to?

  1. Uljni pripravci
  2. Kreme
  3. Tonici

 

Pod uljnim pripravcima podrazumijevam pripravak koji je mješavina nekog baznog ulja i 1-3 eterična ulja. bez obzira na primjenu.

A može biti dezodorans, pripravak za njegu kože nakon sunčanja, nakon depilacije, protiv komaraca, pripravak za suhu, masnu kožu ili kosu, pakung za kosu protiv prhuti, za rast kose, mješavina za piling kože tijela i lica i tako dalje.

Ono što je važno: koje bazno ulje i koja eterična ulja se nalaze u pripravku, tj. njihovo terapeutsko djelovanje, ali i sinergijsko (što mješavina čini zajedno).

Pod kremama podrazumijevam kreme, losione, mlijeka i masti. Ovi se pripravci “kuhaju” kako bi se pomiješala uljna i vodena faza. Znači sastojci su bazna ulja i puteri, eterična ulja, hidrolati ili pročišćena voda, te neki emulgator (sredstvo koje spaja nespojive faze). Razlika je u njihovoj gustoći. Tonici su sa najviše vodene faze, gotovo tekući, pa mlijeka, pa kreme.

Masti se isto “kuhaju” i sastojci su puteri koji su ako stoje u hladnom u krutom stanju (tope se na temperaturi tijela) u koje obično umiješam par kapi nekog baznog ulja, te 1-3 vrste eteričnih ulja.

Primijeniti ih možete za njegu kože tijela, lica, njegu kose, za neka stanja i patološke promjene na koži, za njegu suhe, masne, normalne kože, za njegu kože oko očiju, kože usana (masti), za mazanje ruku i stopala.

I ovdje je važno koji su sastojci unutra, gledajući iz perspektive terapeutskih djelovanja.

Na kraju tonici čiji su sastojci hidrolat ili pročišćena voda, 1-3 vrste eteričnih ulja, te neki emulgator (obično apotekarski alkohol, domaći jabučni oct ili nešto slično) da bi se eterična ulja i voda pomiješale).

Koristiti ih možete za čišćenje lica, za osvježavanje kože u ljetnom razdoblju, protiv komaraca, za neka specifična stanja i probleme vlasišta ili kože, za lakše nanošenje uljnog pripravka ili kreme, za njegu kose ili slično.

Ako na nekom prirodnom pripravku napišem da je recimo “krema za ruke” – vjerujte mi da je sasvim prigodna i za noge, za lice, za vrat, za dekolte, za ramena, za koji god dio tijela pokriven kožom, za vas i vaše ukućane. Ovo vam kažem jer me često pitate “smijem li mazati i nešto drugo?”. Pa, smijete.

Dakle, to su moji pripravci koje koristim u svom svakodnevnom životu već gotovo 15 godina. Osim toga, imam prijateljicu koja izrađuje prirodne sapune i od nje ih već godinama kupujem. Služe mi za pranje ruku, tijela, kose, tu i tamo nekog komada veša, ali ponekad ih stavim i u veš mašinu umjesto praška.

Na hrvatskom tržištu postoje sastojci, a moguće je kupiti ih i online na nekom webshopu za izradu sapuna, prašaka za veš, omekšivača za veš, za kosu, šampona, pasti za zube, sredstava za čišćenje kuće ili stana i slično.

Ja osobno, stan najčešće čistim koristeći sodu bikarbonu, limunsku kiselinu, ocat, te tu i tamo neko eterično ulje ali više radi osvježavanja i dezinficiranja, nego radi čišenja.

Moja je misija ukazati ljudima na to gdje sve u životu nepotrebno koriste velike količine umjetnih industrijskih sredstava za čišćenje i njegu bilo tijela bilo svojih životnih prostora. Isto tako, ukazati im na posljedice koje takvo nekontrolirano korištenje nanosi nama, našim ukućanima, kućnim ljubimcima, cjelokupnom zdravlju nas i naše majčice Zemlje.

Mnogi zdravstveni problemi su uzrokovani i velikim količinama štetnih sredstava za  njegu i čišćenje koje skladištimo u svojim kupaonicama i kuhinjama i to radimo godinama.

Iznenadili biste se koliko trovanje teškim metalima koji se između ostalog u velikim postocima nalaze u sredstvima za čišćenje i njegu uzrokuje ozbiljnih zdravstvenih poremećaja.

Učinite mali napor, sasvim male promjene u svom životu, koristite prirodno i popravite i svoje zdravlje i život ali i svojih ukućana.

I uistinu promislite gdje koristite neki industrijski proizvod a uopće ga ne treba. Počistite svoju kupaonicu u kuhinju minimalno dva puta godišnje od proizvoda koje dugo niste upotrijebili. I pričajte mi o tome kako se vaš život promijenio na bolje.

blogpost by Darinka

Foto by brian60174